Bogate wartości zdrowotne i trwałość oleju lnianego

Zdrowotna i odżywcza jakość każdego produktu spożywczego, jest uzależniona od zawartości w nim czynnych biologicznie prozdrowotnych naturalnych składników oraz ich naturalnej trwałości – przydatności do spożycia. W szczególny sposób dotyczy to oleju lnianego, który ma gwarantować, dostarczenie naszemu organizmowi wręcz życiodajnych składników.

Olej lniany Vis Natura, jest pozyskiwany według unikalnej polskiej technologii, gwarantującej zachowanie wszystkich naturalnych składników i właściwości, które natura zmagazynowała w nasionach lnu oleistego. Pozyskiwanie oleju, jest prowadzone na unikalnej aparaturze, zaprojektowanej i wykonanej na potrzeby tłoczenia najwyższej jakości olejów jadalnych. Otrzymujemy dzięki temu olej lniany o najwyższych parametrach jakościowych i wielomiesięcznej przydatności do spożycia. Nowa technologia tłoczenia oleju lnianego, zaprzecza dotychczasowym opiniom, mówiącym o szybkiej degradacji trójnienasyconego kwasu tłuszczowego, Omega – 3. Zaprzecza też twierdzeniom o krótkiej przydatności do spożycia oleju lnianego, czyli ograniczonej jego trwałości.

Z jakością oleju lnianego, Vis Natura, nie jest w stanie konkurować, żadna inna marka, znajdująca się obecnie na polskim i europejskim rynku.

Olej lniany Vis Natura, w stosunku do innych marek, zachowuje przez długi okres czasu, w nienaruszonej formie, żywe (czynne) biologicznie składniki, które są zawarte w nasionach lnu oleistego. Bogatego przede wszystkim w wielonienasycony kwas tłuszczowy Omega – 3. Wielomiesięczna, wyjątkowo długa trwałość oleju, bez konieczności przechowywania w obniżonej temperaturze, świadczy jednocześnie o wysokiej jakości odżywczej i zdrowotnej tego oleju.

Olej Lniany Vis Natura zawiera od 52 do 58%, Omega – 3

W różnorodnych publikacjach, są zgromadzone różnego rodzaju informacje, dotyczące, szeroko pojętej jakości olejów lnianych, znajdujących się w sprzedaży oraz ich trwałości, (przydatności do spożycia). Wyjątkowo oryginalne teorie, w zakresie przechowywania, rozwijają często sami producenci oleju lnianego. Odnosi się wrażenie, że swoimi pomysłami – w zakresie przechowalnictwa – chcą zaczarować rzeczywistość.

Nie dostrzegają tego, że sedno zagadnienia nie tkwi w sposobie i warunkach przechowywania oleju po wytłoczeniu, a jest bezpośrednio związane z zastosowaną technologią pozyskiwania oleju z nasion. Jakość oleju i jego trwałość, bezwarunkowo, uzależniona będzie zawsze i przede wszystkim od zastosowanej technologii tłoczenia. Oczywiście, przechowywanie w obniżonej temperaturze, każdego produktu spożywczego przedłuży jego trwałość. Nigdy jednak nie przywróci mu pierwotnej formy biologicznej, która została zdeformowana w procesie produkcyjnym.

Czytaj więcej w naszym serwisie: www.omegakwasy.pl.