Najlepszy olej lniany Vis Natura

Producent zdrowego oleju

Start - O nas

Oleje roślinne

Vis Natura pierwszy producent oleju lnianego światowej jakości

Vis Natura jest dotąd jedynym krajowym i zagranicznym producentem oleju lnianego o takich właściwościach. Jakość naszego produktu została potwierdzona wielokrotnymi badaniami.

Zawarte w oleju lnianym kwasy tłuszczowe omega-3 stanowią naturalny i skuteczny sposób zapobiegania chorobom cywilizacyjnym i wsparciu w ich leczeniu (m.in. chorób układu krążenia, cukrzycy typu II, nowotworów, stanów depresyjnych). Olej lniany Vis Natura obniża także poziom metali ciężkich we krwi. Potwierdziły to badania przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

Olej lniany Vis Natura posiada najwyższe parametry biochemiczne dzięki opracowaniu i wdrożeniu nowatorskiej technologii pozyskiwania oleju z siemienia lnianego.

Nowa technologia pozyskiwania oleju z nasion roślin oleistych jest efektem wieloletnich badań przeprowadzonych w firmie Stalmasz. Firma Produkcja Maszyn i Konstrukcji Stalowych Stalmasz, została założona w 1984 roku przez Aleksandra Nowaka – absolwenta Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej.

Nieco historii

W minionym okresie firma Stalmasz zajmowała się projektowaniem i produkcją maszyn do obróbki drewna, takich jak: obrabiarki wieloczynnościowe, wiertarki wielowrzecionowe, wielopiły i traki do drewna. Były także projektowane i wykonywane specjalistyczne, często prototypowe, urządzenia do produkcji materiałów budowlanych. Przez wiele lat zajmowaliśmy się na szeroką skalę produkcją części zamiennych dla największego w Europie producenta płyt wiórowych, czyli Polskich Fabryk Płyt Wiórowych. Ta współpraca została przerwana, kiedy te polskie fabryki, przestały być polskie. A stało się to na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Wykonywaliśmy także wirujące części zamienne do polskiego kombajnu zbożowego Bizon, wymagające wyważania statycznego i dynamicznego. Produkowaliśmy także przemysłowe przenośniki rolkowe i taśmowe do transportu technologicznego. W firmie Stalmasz zrealizowano wyposażenie technologiczne dla Fabryki Osłonek Białkowych; Białka k. Makowa Podhalańskiego. Realizowano też poważne kontrakty dla firm niemieckich: urządzenia transportu technologicznego, regały wysokiego składowania dla firm motoryzacyjnych i podzespoły dla elektrowni wiatrowych.

W firmie Stalmasz, została także wykonana prototypowa instalacja do transestryfikacji oleju roślinnego o wydajności 12 000 kg na dobę. Wykorzystano przy tym technologię stosowaną przy produkcji biopaliw. Technologia ta była opracowana przez Zespół Naukowców z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Na tej jedynej instalacji o dużej wydajności, zostało potwierdzone, że opracowana przez Zespół prof. Huberta Kołodzieja technologia sprawdza się, nie tylko w skali laboratoryjnej, ale także w skali przemysłowej. Wyprodukowane na tej instalacji biopaliwa, po przeprowadzonym procesie, posiadały parametry pozwalające na bezpośrednie wprowadzenie biopaliw do obrotu. Niestety, produkcja biopaliw przez mniejsze podmioty i rolników nie została w Polsce wdrożona. Skończyło się na tej jedynej prototypowej instalacji.

więcej

Innowacyjna technologia pozyskiwania oleju lnianego

Zdobyte konstrukcyjne i produkcyjne doświadczenie przy realizacji różnych projektów (zarysowane wyżej jedynie hasłowo) pozwoliło na podjęcie decyzji (wówczas decyzji ryzykownej) o przeprowadzeniu prac badawczych nad opracowaniem nowatorskiej technologii pozyskiwania naturalnego i prozdrowotnego oleju lnianego o najwyższych parametrach biochemicznych. Technologii obalającej tezę, że wytłoczony z nasion olej lniany, przechowywany w temperaturze pokojowej i nie poddany zabiegom konserwującym, musi – obligatoryjnie – błyskawicznie się utleniać. Jedynym argumentem przytaczanym na potwierdzenie tego mylnego założenia ma być duża zawartość w oleju lnianym wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Ta teza obowiązywała dawniej i bardzo często obowiązuje nadal. Także w niektórych kręgach naukowych.

Kilkuletnie prace badawcze zostały zwieńczone sukcesem. Została opracowana nowatorska technologia tłoczenia oleju lnianego o najwyższych parametrach biochemicznych. Zostało udowodnione i wielokrotnie potwierdzone badaniami, że naturalny olej lniany o wysokiej zawartości kwasów omega-3 nie musi się utleniać.

Udowodniono, że proces utleniania oleju lnianego nie jest uzależniony li tylko od zawartych w nim kwasów tłuszczowych omega-3, ale ma bezpośredni związek z biochemiczną kondycją zawartych w nim naturalnych antyutleniaczy. Olej zostaje pozbawiony naturalnej osłony antyoksydacyjnej wówczas, kiedy naturalna biochemiczna aktywność antyutleniaczy zostaje zniszczona w trakcie tłoczenia oleju. Wówczas w takim oleju szybkiej degradacji – utlenieniu, ulegają kwasy omega-3

Tylko wtedy, kiedy zawarte w oleju antyutleniacze nie zostaną uszkodzone w procesie tłoczenia, będą stanowić w nim skuteczną osłonę antyoksydacyjną. Taki żywy olej lniany nie podlega „obligatoryjnemu” utlenieniu. Odporność na utlenianie stanowi oczywiste i czytelne kryterium, potwierdzające jakość biochemiczną oleju.

W 2010 roku została podjęta decyzja o rozpoczęciu produkcji olejów roślinnych Vis Natura – w oparciu o własną autorską technologię opracowaną w firmie Stalmasz.

Najwyższe parametry biochemiczne produktów Vis Natura potwierdzają badania przeprowadzone przez niezależne laboratoria.

Nie tylko olej lniany dla zdrowia

Oferta internetowego sklepu Vis Natura obejmuje także olej rzepakowy i olej z ostropestu plamistego. Ich stosowanie w połączeniu ze zbilansowaną dobrze ułożoną dietą ich stosowania to świetny sposób na dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie. Szczegóły dotyczące działania kwasów tłuszczowych zawartych w naszym oleju lnianym znajdą Państwo na dedykowanej temu tematowi stronie internetowej: www.omegakwasy.pl.

Zapraszamy do składania zamówień!

Vis Natura – jedyny w pełni naturalny olej lniany– Wrocław, Dolny Śląsk